fotograf-cekerek-para-kazanma-stok-fotografciligi-parapula

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma, evet yanlış okumadınız fotoğraf çekerek para kazanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir fotoğraf makinesi yada ilk başlarda kaliteli fotoğraf çeken akıllı bir telefon yeterli olacaktır.

Herkes hayatında bir kaç kez fotoğraf makinesi kullanmıştır, özel günlerde yada ölümsüzleştirmek istenen anlarda hemen fotoğraf çekeriz. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle fotoğraf çekmek çok sık yapılan bir eyleme dönüştü.

Akıllı telefon kullanan çoğunluk kitle internete girmek dışında en çok fotoğraf çekmeyi seviyor. Sizde fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu hobinizi kazanca dönüştürmeye ne dersiniz? Üstelik fotoğraf çekebilecek bir telefon yada fotoğraf makineniz varsa cebinizden hiç para çıkmadan başlayabilirsiniz.

Peki çektiğiniz kaliteli fotoğrafları kazanca dönüştürebileceğinizi ve çektiğiniz fotoğraflardan para kazanabileceğinizi biliyor musunuz?

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmaya Nasıl Başlamalıyım?

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak kulağa sıra dışı gelse de hali hazırda meslek olarak yapılan ciddi bir iştir. Stüdyo Fotoğrafçılığı, doğa fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı bu sektörün en bilinen meslekleridir.

Çekilen fotoğraflardan para kazanmak için, çekilen pozların pazarlanabilir ve fotojenik olması önemlidir. Ayrıca işlem görmemesi(Photoshop vs.) de ilk şartlardan biridir. Aranan niteliklerden biri de çekilen bu fotoğrafın organik olmasıdır.

En çok talep gören fotoğrafların başında doğa manzaraları ve hayvanların doğal hallerinin olduğu kareler gelmektedir. Bununla beraber ajansların reklamlarda, kampanyalarda ve çeşitli mecralarda kullandığı insan fotoğrafları da, fotoğraf satarak para kazandıracak unsurlardan biridir.

Hemen bir kaç kare manzara yada hayvan fotoğrafı çekerek denemelere başlanabilir. Bu zahmetsiz ve maliyetsizdir. Fotoğraf Çekerek Para Kazanma ilk başlarda çok fazla para kazandırmayabilir, o yüzden ek iş olarak bakmak ve beklentileri düşük tutmak da fayda vardır.

Hangi Fotoğraflar Para Kazandırır?

Ajansların en çok içerik üreticilerin projelerinde kullanmak üzere en çok satın aldıkları fotoğraflar şunlardır;

Manzara, hayvan resimleri, akıllı telefon ve tabletler, boydan fotoğrafları, kadın portre fotoğrafları, çift fotoğrafları, iş ve sektörel fotoğraflar, havuz başı ve deniz fotoğrafları, mesleki fotoğraflar en çok tercih edilenlerin başında gelenlerdir.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma için Önemli Uyarı:

Fotoğraf çekerken unutmamanız gereken çok önemli bir husus ise “çekilen fotoğraflarda telif hakkı oluşturacak unsurların olmaması gerekiyor.

Çünkü fotoğraf çekerek para kazanmak sadece özgün fotoğraf çekimleri ile olur. Çekilen fotoğraflar aşağıdaki sitelere yüklenerek belirli fiyatlar üzerinden satılır. Satın alacak kişi yada kurumlar bu görsellere para ödeyerek alacağından fotoğraflarda telif unsuru olamaz.

Örnek vermek gerekirse; bir firmanın tabelası, marka görseli yada ürününün fotoğrafını çekerek yada çekilen fotoğrafta böyle bir öge var ise bu fotoğraf, stok fotoğrafçılığa uygun değildir, satılamaz.

Aşağıdaki sitelere özgün ve tarafınızdan çekilmiş daha önce başka yerlerde yayınlanmamış/yayınlanmamış fotoğraflarınızı satabilirsiniz. Tabii ki siteler önce yüklediğiniz görselleri onaydan geçirecektir.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Siteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir