internetten-para-kazanmak-icin-10-kural

İnternetten Para Kazanmak İçin 10 Kural

İnternetten Para Kazanmak, biraz internet ve bilgisayar bilgisi olan herkesin ilgisini çeken bir konudur. Çoğu internet kullanıcısının aktif olarak para kazandığı mecra dijital ortamdır. İnternetin erişebilirliğinin artmasıyla yeni sektörler ve ihtiyaçlar da gün geçtikçe artıyor.

İnternetten para kazanan biri olarak, bugün sizlere internet ortamında yapacağınız girişimlerin para kazanması yani başarıya ulaşması için 10 kuraldan bahsedeceğim. Hazırsanız başlayalım.

#1 İnternetten Para Kazanmak Sabır İster

Evet, internet ortamında sanal işler yaparak yada reel işinizi bu ortama taşıyarak para kazanmak istiyorsanız ilk kuralımız sabırlı olmanızdır. Çünkü her işte olduğu gibi güven kazanmalısınız, ürettiğiniz içerik yada hizmetlerin zamanla güvenilir ve istikrarlı olduğunu ispatlamalısınız.

Hiç bir yatırım yapmadan Bitcoin Kazanmak ister misin? Hemen Tıkla Kazanmaya Başla!

Kısacası kendinizi, girişimizinizi yada blogunuzu başta internetin patronu sayılan Google başta olmak üzere (Adsense’e üye olup Google reklamları yayınlayacaksanız, Google gerçekten de patronunuz olacak) arama motorlarına ve otoriter sitelere kabul ettirmek zorundasınız. Sizin gibi binler hatta milyonlarca girişim olduğunu da düşünürsek sabırlı olmak en mantıklı karar olacaktır.

#2 İnternette İnsanlara Ne Sunacaksınız?

Bilgisayar hazır, fiber optik bağlantı tamam… Eee şimdi ne yapacaksınız? Para kazanmak istiyorsunuz, peki ne yaparak bunu gerçekleştireceksiniz? O zaman baştan başlıyoruz, elinize bir kağıt ve kalem alın. Sevdiğiniz işi, yeteneklerinizi, yada internete taşıyacağınız işinizi kağıda yazarak bir plan oluşturun. Yapmak istediğiniz işi ilk önce internette arayın, bilgi edinin.

Bulduğunuz sonuçları kendiniz için not alın. Girişiminizin daha önce yapılmış örneklerini inceleyin. Ama asla kopya çekmeyin, çünkü arama motorları tabiri caizse tam bir Mahmut Hoca…. Kopya çektirmiyor, çekmeye kalkarsanız da sizi cezalandırıyor. (internet sitenizi sonuçlardan kaldırma, banlama, reklam vermeme gibi cezalar alabilirsiniz)

#3 Başkası Olma Kendin Ol!

Hayatın her yerinde olduğu gibi internette de yaptıklarınız sizin karakterinizi ortaya koyar. Blogunuzda, internet sitenizde yada e-ticaret sitenizde olan tüm içerikleriniz sizin imzanızı taşır yani sizi temsil eder. İntnernetten para kazanmanın en sağlam yolu her zaman orijinal olmaktır. Yazılarınız, görselleriniz, sattığınız ürünler ve sunduğunuz hizmetler ne kadar orijinal ve özgün olursa başarılı olması o kadar kolay ve erken olacaktır.

Sanal ortamda fenomen insanlara bakın; hepsinin farklı bir özelliği, duruşu yada yeteneği vardır. Spesifik bir özelliği olmayanların bile insanlara samimi gelen bir yönü mutlaka vardır. Yani kendilerine özgüdür. Taklit etmek, kopyalamak, alıntılamak sadece size zaman kaybettirir.

Üretme konusunda kendinize güvenmiyorsanız internet üzerinden kreatif girişimlere yönelmenizi tavsiye etmem. Daha hazır yatırımlara yönelebilirsiniz.

#4 Aynı Şeyleri Yapmayın, Çünkü;

Başlıkta da belirtiğim gibi aynı şeyleri yapmayın. Tabi ki daha önce denenmiş ve başarılı olmuş girişimleri yaparak para kazanabilirsiniz ama istikrar istiyorsanız aynı şeyleri yapmaktan kaçının. Ayrıca yaptığınız hatalardan ders çıkarın.

Bir girişiminizde başarısız olmuş yada yanlış yollar izlemiş olabilirsiniz. Bu sizi ümitsizliğe düşürmesin. Yılmayın, insanlar hatalarından büyük tecrübeler çıkarabilir ama bir daha ki sefere çok başarılı işler çıkarabilir. Ama asla aynı şeyleri yaparak bir şeylerin değişmesini beklemeyin.

Örnek vermek gerekirse; bir blog açtınız ve blogunuza ziyaretçi gelmiyor, içeriklerinizi insanlarla buluşturamıyorsunuz. Bu blog tutmadı diyerek başka blog açar ve aynı türden içerikler girmeye, aynı yöntemlerle başka projeler yapmaya çalışırsanız sonu muhtemelen yine hüsran olacaktır.

Dünyanın en zeki insanı olarak gösterilen bilim insanı Albert Einstein‘ın da dediği gibi “aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar beklemek ruh hastalığıdır” der.

#5 Gündemle Bağınızı Koparmayın!

Bu listenin olmazsa olmazlarından biri de öncelikle sizin güncel olmanız ve dolayısıyla yaptığınız işin de gündeme bağlı olmasıdır. İnternetten arama yapan insanların büyük bir bölümü güncel içerik ve ürünleri tercih etmektedir.

İster haber siteniz olsun, ister bir seyahat blogunuz olsun daima güncel olmalısınız. Çünkü güncel olmayan bilgi ve içerikler güvenilir sayılmaz. İnternetten para kazanmanın bile yolları sürekli değişiyorken siz çevrimdışı kalırsanız işinizde başarılı olmanız neredeyse imkansıza yakındır.

Bunu da örneklemek gerekirse; Seyahat blogunuz olduğunu varsayalım. Yaz aylarında “kış turizmi” ile ilgili içerikler yayınlamazsınız, çünkü insanların algısı tamamen içinde oldukları yaz, deniz ve kuma odaklıdır. Kayak merkezleri ile ilgili bir içeriğiniz yada kış aylarında kullanılan bir ürünün satışı da muhtemelen yok denecek kadar az olacaktır.

İnternet ortamında para kazanmak istiyorsanız mutlaka yaptığınız işten bağımsız olarak, gündemi takip edin. Girişiminizin bulunduğu sektörü yada ilgi alanlarını izleyin. Sosyal medya bunun için güzel bir fırsattır. İşinizle ilgili güncel bilgileri ve değişiklikleri sosyal medya sitelerinden takip edebilir, yeni fikirler geliştirebilirsiniz.

#6 İstikrarlı Olun, başarı hemen gelmez!

Bu konuda anlaşalım, internette ne yaparsanız yapın ama mutlaka yaptığınız işi ve o işten beklentilerinizi zamana yayın. Hemen başarılı olamazsınız buna bağlı olarak da hemen bir kazanç elde etme arzusuna kapılmayın.

Her işte olduğu gibi internette de kazançlar çok adil olmasa da verdiğiniz emeğe doğru orantılıdır. Siz emek verirseniz mutlaka karşılığını görürsünüz, hele ki istikrarlı emek verirseniz, belirlediğiniz periyotlarda içeriklerinizi girer, günlük haftalık olarak rutin görevlerinizi yerine getirirseniz internetin sadık bir noktası olursunuz.

Bu da sizi, içerik ürettiğiniz, hizmet yada ürün sattığınız sektöre kabul ettirir ve günden güne yerinizi sağlamlaştırır. İnternete kazandırdığınız benzersiz içeriklerle yavaş yavaş istikrar göstermenin karşılığını almaya başlarsınız.

#7 İnternetten Para Kazanmak için Kısayollar, yolunuzu uzatır!

Arkadaşlar yazının bu kısmı tam olarak okumanız gereken çok önemli bir yerdir. Kısayollara başvurmayın. Biz millet olarak bir işin kısayollarını, açıklarını ve hilelerini bulmayı çok severiz. Ama her zaman tecrübe olunur ki çoğu ararken azdan da oluruz.

Sanal ortamda para kazanmak aslında reel hayattaki para kazanmaktan farksızdır. Reel de genelde beden + beyin gücü ile çalışırken internet ortamında biraz daha fikri çalışırız. Ne kadar emek verirsek bize kazanç olarak dönüşü de buna bağlı olur.

Kolay yoldan kazanç elde etmek istiyorsanız internet girişimleri size göre olmayabilir. Çünkü adı üstünde “girişim” yani başlangıçtır. İnternette arama yaparken işinizi büyütmek için tavsiyeler, dersler yada denenmiş yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu çoğu kişiyi başarıya ulaştırmıştır. Ama hile aramak, emek harcamak yerine sistem açıklarını aramak sadece kötü bir tecrübe olacaktır.

Unutmayın, sizin aklınıza gelen kurnazlıkları, açıkları yada kısayolları denemiş binlerce insan var. Bu yöntemlere karşı güvenlik önlemleri ve tedbirler getiren arama motorları, büyük siteler ve reklam verenler de var. emek harcarsanız fark edilir ama hile yaparsanız bu daha önce fark edilir.

#8 Bilmediğiniz İşlere Girmeyin

İster internet ister reel ortamda bilmediğiniz işlere girmeyin. Eğitimini alarak bir sektöre yada işe girmek tamamen farklı bir olaydır. Ama “ben yaparım” diye internette alan seçmeyin, maalesef üzülürsünüz. Nereden mi biliyorum? Tabii ki kendimden 🙁

Çok para kazanma hayalleriyle bir kaç kez hiç bilgim olmamasına rağmen bir kaç blog açmıştım ilk başlarda heves ve para kazanma arzusuyla içerik üretebilsem de ilerleyen zamanlarda yetersiz bilgim ve anlamadığım konular karşıma çıktığında ne kadar para harcadığımı bile önemsemeyip girişimlerimi sonlandırmıştım.

Örneğin; bir kadın olarak, erkek sağlığı ile ilgili bir site açarsanız belli süre sonra genel bilginiz tükendiğinde girdiğiniz içeriklerin tekrar yada diğer sitelerden alıntılama yapacak olması çok muhtemeldir.

Toparlayacak olursak, çok bilginiz olmasa bile en azından uğraşırken, içerik üretirken sıkılmayacağınız bir alan seçmelisiniz. Girişiminize içerik sağlarken bunu severek yapmanız başarı ve kazanç elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

#9 Sadece İnternetten Para Kazanmak için Yapmayın!

Yaptığınız işten tabi ki para kazanmak isteyeceksiniz bu en doğal hakkınız, hatta girişiminizi de bu yüzden yapıyorsunuz ama sadece para kazanmak için içerik üretirseniz bu yapaylık olur.

İnternette arama yapan insanlar, bir içeriğin tüketilmek için mi yoksa faydalı olmak için mi olduğunu artık rahatça anlayabiliyor. Bu yüzden insanları sitenize yada blogunuza getirmek için onlara faydalı içerikler sunun. Yazdığınız içerikler yada sattığınız ürün ve hizmetler size para kazandırırken insanların da ihtiyaçlarına karşılık gelsin.

İçeriklerinizi pazarlamak için yanıltıcı reklamlar ve tanıtımlar yapmayın, bu hem internet kullanıcılarının hem de reklamverenlerin ve dahi patron diye tabir ettiğimiz Google‘ın gözünde imajınızı zedeler. Bu tavrınızda ısrar ederseniz, girişiminizin Google tarafından yasaklanması (banlanması) çok olasıdır.

#10 Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Girişiminiz ne olursa olsun adınızı duyurmak için en büyük yardımcınız hiç şüphesiz sosyal medya olacaktır. Sosyal medya kullanıcı sayıları ve ziyaret sayıları bakımından internetin en çok ziyaret edilen platformlarıdır.

Yaptığınız işi sosyal medyadan insanlara duyurmak, ilk başlarda sizin için ücretsiz bir reklam kaynağı olacaktır. Ne kadar çok sosyal paylaşım sitesinde paylaşırsanız şansınız bir o kadar artacaktır.

Sadece Facebook, Twitter ve Instagram’da değil erişebildiğiniz tüm sosyal medya sitelerinde paylaşım yapın. Bu Konuda internet sitesi sahiplerinin tercih ettiği siteleri ve bu mecraları kullanarak, Sosyal Medyadan En İyi Para Kazanma Yolları‘nı anlattığımız yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

internetten para kazanmak için bir yol arıyorsunuz ama ne iş yapacağınıza karar veremediniz mi? O zaman bize yazın elimizden geldiğince fikirlerimizden ve tecrübelerimizden faydalanın. İsterseniz iletişim sayfamızdaki iletişim formundan isterseniz bu konun altında yorumlardan istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

1 comment on “İnternetten Para Kazanmak İçin 10 Kural

  1. Para kazanmaktan ziyade elimizdekini koruyabilsek kardır. İnternetten Para Kazanma konusunda çok güzel bir yazı olmuş, tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir