niche-site-nedir-nis-site-nasil-yapilir

Niche Site Nedir?

Niche Site Nedir? Belirli bir alan ya da sektörle sınırlandırılmış, arama motorlarında rekabeti düşük, TBM oranı yüksek kelimelerden oluşan web sitesi türüdür.

Niche Site Nasıl Açılır?

Öncelikle arama motorlarında aranması olan, rekabeti düşük ama tık başına maliyeti(TBM) yüksek bir kelime yada kelime grubu bulmalısınız. Sitenizi sadece bu anahtar kelime yada kelime grubundan oluşacak şekilde açmalısınız. Genellikle Niche(Niş) siteler blog tarzında ve rehber bilgilerden oluşur. Seçeceğiniz kelime mutlaka yasal olmalıdır.

Hiç bir yatırım yapmadan Bitcoin Kazanmak ister misin? Hemen Tıkla Kazanmaya Başla!

Yasa dışı bahis, kumar, cinsel içerikli, şiddet içeren siteler, hile siteleri, fil ve dizi izleme siteri başta Google Adsense olmak üzere diğer arama motorları yada markalardan reklam alamazlar. Yani sitenizi açtığınız alan yada kelimeler mutlaka yasal olmalıdır.

Niche Site Alan Adı (Domain) Nasıl Belirlenir?

Niche site domaini belirlenirken, anahtar kelime alan adının içinde geçmelidir. Bu kesin bir kural değildir ama seo açısından önemli ve faydalıdır. Seçeceğiniz alan adı, anahtar kelime yada kelimelerle tam eşleşirse bu bilinirlik ve seo açısından sıralamalarda avantaj sağlayacaktır.

Tam eşleşmiyorsa anahtar kelimeyle başlaması da size avantaj sağlayacaktır. Ama unutmayın ki içerik, alan adından çok daha önemlidir. Çünkü insanlara faydalı olacak olan sitenizin içeriğidir. Ne kadar kaliteli ve özgün içeriklerle site açarsanız başarı ve para kazanma şansınız bir o kadar artacaktır.

Niche Site Örnekleri

Niche Siteyi nasıl açacağımızı ve alan adını nasıl seçeceğimizi de öğrendik. Şimdi konuyu örneklerle açıklayarak kafamızda biraz daha netleştirebiliriz. Emlak sektöründen tamamen sanal bir örnek verelim;

“villa kiralama” kelimesi niche bir kelime değildir. Çünkü aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi rekabeti yüksektir. Ayrıca tık başı maliyetler de düşük olduğu için niş siteye uygun bir anahtar kelime değildir.

niche-site-nedir-niche-site-nasil-acilir
niche-site-nedir-niche-site-nasil-acilir

Ayrıca sizin bu sektörde başarılı olma şansınız çok zor olacaktır. Bize rekabet oranı düşük yada orta ama yine de reklam verilen bir sektör olması gerekiyor.

Reklamlardan aslan payı nı almak için daha az rekabetli bir kelime bulmamız gerekiyor. Sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği kadar kaç kişinin reklama tıkladığı ve TBM fiyatları da niş(niche) site için çok önemlidir.

“havuzlu villa kiralama antalya” kelimesi niche bir kelimedir. Çünkü Niche site mantığına uygun dar bir alanda yapılan düşük rekabetli arama terimidir. Aşağıdaki görselden detaylı inceleyebilirsiniz.

niche-site-anahtar-kelime-nasil-bulunur
niche-site-anahtar-kelime-nasil-bulunur

Niche Siteden Para Kazanma

Niche Siteden Para Kazanmak tamamen size bağlıdır. Kaliteli içerik ve doğru anahtar kelimeler seçilirse miktar belirtemem ama para kazanmanız mümkündür. Hatta garantidir diyebilirim.

Her işte olduğu gibi bu iş için de özgünlük ve emek harcamak şarttır. doğru anahtar kelime ve alan adı seçilse bile içerikleriniz kopya ve devşirme ise bu google’ın robotlarına mutlaka takılır.

Niş site kurarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka ve içeriklerinizi kendiniz yazmalısınız ve altın kural diyebileceğimiz bir kural vardır. Yazarken ve içerik girerken sıkılmayacağınız, en azından biraz bilginiz olan anahtar niş kelimeler seçmenizdir.

Aklınıza takın, sormak istediğiniz bir soru olursa yorumlardan bana ulaşabilir, ücretsiz yardım talep edebilirsiniz. Hepinize bol kazançlar dilerim.

Okumak isteyeceğiniz diğer yazılarımız;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir