Diş Estetiğinde Ortodontinin Önemi

Dişler, sosyal ilişkilerde en çok ön plana çıkan yüz bölümüdür. Sağlıklı ve düzgün sıralanmış dişler kişinin özgüvenini artırmaktadır. Diş yapısındaki kalıtsal veya gelişimsel bozukluklar ortodonti tedavisi sayesinde giderilmektedir. Dişlerin ve çenenin olması gereken konuma getirilmesi diş teli sayesinde gerçekleştirilir. Ortodonti tedavisi yalnız fiziksel görünüm için değil ağız sağlığı için de önemlidir.

Dişlerin dizilimindeki bozukluklar, ağız hijyenini engeller. Sıkışıp birbirinin üzerine geçmiş dişlerin temizliği tam olarak sağlanamaz. Bu da ileriki zamanlarda çürüme ve diş kaybına neden olur. Kayıp dişlerin yeri İmplant tedavisi ile doldurulmaktadır. Fakat diş kaybı yaşamadan da sağlıklı dişlere kavuşmak mümkündür. Diş teli tedavisi uzun süren ve sabır isteyen bir işlemdir.

Diş teli tedavisi, diş estetiği için en önemli yöntemdir. Bu tedavi sayesinde kişi sağlıklı diş yapısına ve güzel bir gülüşe sahip olur. Ortodonti tedavisine gerek duyulan durumlar şunlardır:

  • Çarpık şekilde hizalanmış dişler
  • Dişler arasındaki sıkışıklık veya boşluklar
  • Çene ve diş kapanma bozuklukları
  • Çene kapanış bozukluğuna bağlı dengesizlikler
  • Diş kapanma bozukluğuna bağlı ısırma fonksiyonu kaybı
  • Asimetrik hizalanmış dudak yapısı

Çarpışık diş yapısına bağlı ısırma ve konuşma bozuklukları görülebilir. Çene yapısındaki dengesizlikler ağrı ve baskıya neden olur. Ortodonti tedavisi ile diş ve çenedeki yapısal bozukluklar giderilebilir. Diş teli ile hastalar sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmaktadır. Ayrıca diş çarpıklığına bağlı psikolojik sorunlar da görülebilmektedir. Ortodonti uzmanları bu sorunların çözümünde uygun tedavi yöntemini planlayıp uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir